Committees

Scientific and Organizing Committee (SOC) 

  • Maurizio Manno (University of Naples Federico II, ISBM-10 Chair) and Kate Jones (HSE, SCOT Chair)
  • Alessandro Alimonti (ISS, Rome)
  • Pietro Apostoli (University of Brescia)
  • Giovanni Battista Bartolucci (University of Padua)
  • Silvia Fustinoni (University of Milan, SCOT)
  • Ivo Iavicoli (University of Naples Federico II, SCNWH)
  • Roberto Lucchini (University of Brescia,Mount Sinai New York, SCTM)
  • Antonio Mutti (University of Parma)
  • Natalia Urszula Pawlas (IOMEM, SCTM)
  • Paul A. Schulte (NIOSH, SCNWH)
  • Francesco Violante (University of Bologna, SIMLII)

Scientific Committee on Occupational Toxicology (SCOT)

  • Issaka Yakubu Akparibo (Ghana)
  • Mohan Gopal Aterkar (India)
  • Peter Boogaard (The Netherlands)
  • William Bernice Bunn (USA)
  • Johnny Hugo Calderon Vargas (Peru)
  • Sunisa Chaiklieng (Thailand)
  • Siu C. Chan (Canada)
  • Chiara Costa (Italia)
  • Henry Alexander Cueva (Peru)
  • Giuseppe De Palma (Italy)
  • Marco Dell'omo (Italy)
  • Uche Josiah Enumah (Nigeria)
  • Aida Lucia Fajardo Montiel (Mexico)
  • Cettina Fenga (Italia)
  • Vivian Chan Sau Wai Fung (Australia)
  • Tomislav Furlan (Croatia)
  • Silvia Fustinoni (Italy)
  • Fabriziomaria Gobba (Italy)
  • Irina Guseva Canu (France)
  • Yu Hu (P. R. China)
  • Ivo Iavicoli (Italy)
  • Gaku Ichihara (Japan)
  • Hideki Igisu (Japan)
  • Masayuki Ikeda (Japan)
  • Marek Jakubowski (Poland)
  • Xiangdong Jian (P. R. China)
  • Kate Jones (United Kingdom)
  • Heiko Udo Käfferlein (Germany)
  • Fatih Kepez (Turkey)
  • Manuel Francisco Landa-Romero (Peru)
  • Se-Hoon Lee (Republic of Korea)
  • Jose Salvador Lepera (Brazil)
  • Jyrki Liesivuori (Finland)
  • Piero Lovreglio (Italy)
  • Larry K. Lowry (USA)
  • Santiago Maffia Bizzozero (Argentina)
  • Maurizio Manno (Italy)
  • Lesley Alicia Morales Chumacero (Peru)
  • Antonio Mutti (Italy)
  • Beerappa Ravichandran (India)
  • Jae Hoon Roh (Republic Of Korea)
  • Paul Scheepers (The Netherlands)
  • Yasuhiro Takeuchi (Japan)
  • Glenn Talaska (USA)
  • Giovanna Tranfo (Italy)
  • Claude Viau (Canada)
  • Maged Younes (Switzerland)
  • Sergey Zakharov (Czech Republic)
  • José Zertuche (Mexico)

Scientific International Advisory Committee (SIAC)

  • Arnulfo Albores (Mexico)
  • Andrea Baccarelli (United States)
  • Kalavati Channa (South Africa)
  • John Cocker (United Kingdom)
  • Wolfang Dekant (Germany)
  • Francesco De Matteis (United Kingdom)
  • Masayuki Ikeda (Japan)
  • Larry K. Lowry (United States)
  • Jose Salvador Lepera (Brasil)
  • Len Levy (United Kingdom)
  • Dominique Lison (Belgium)
  • Gunnar Johanson (Sweden)
  • Christoph Klein (European Commission)
  • Gunnar Nordberg (Sweden)
  • Monica Nordberg (Sweden)
  • Stephen M. Rappaport (United States)
  • Beerappa Ravichandran (India)
  • Paul Scheepers (Netherlands)
  • Tiina Santonen (Finland)
  • Claude Viau (Canada)